Jak pravidelně cvičí paní cvičitelka? A ještě podvádí!?

Pravidelně, pravidelně.  Pravidelná mantra na mých seminářích.

Tak se na to spolu pojďme podívat,  jak pravidelně jsem cvičila a cvičím.

Není nad přesnou evidenci, jak by řekl klasik. Právě proto, abychom nepodlehli klamu, že cvičíme a přitom necvičíme, doporučuji na závěr seminářů zaznamenávat si cvičení do tabulky, která je součástí manuálu.

Na nějaké dlouhodobější záznamy, kromě deníků v určitých bouřlivých etapách mého života, které měly uzdravující účel, jsem nikdy moc nebyla. Když jsem však v roce 2014  zjistila, že mám pocit, že sestavu pro ženy cvičím a přitom si nejsem schopna vybavit, kdy jsem naposledy cvičila, rozhodla jsem se pro experiment.

Povedu si záznamy.

Sestavu jsem se naučila v červnu 2013 na víkendovém semináři. Vzpomínám si, že po semináři jsem se nemohla donutit začít cvičit, dny ubíhaly a mně bylo jasné, že pokud nezačnu, vyhodila jsem peníze za naučení sestavy oknem.

Čtvrtý den večer po semináři jsem si vzala skripta a snažila jsem se vzpomenout, jak nás to paní  lektorka učila. Měla jsem pocit, že už si nic nepamatuji. Projití sestavy mi trvalo víc jak hodinu. Další den znova.

Vnitřně mě zlobilo, že to trvá tak dlouho, ale měla jsem motivaci, chtěla jsem mít zdravou štítnou žlázu, vyrovnanou hormonální hladinu, zlepšit si imunitu a posílit odolnost vůči stresu.

Tabulku pro zaznamenávání, kdy jsem cvičila, jsem začala vyplňovat 23.4.2014.  Tady je přehled mých záznamů (2014 až 2019):

2014 2015 2016 2017 2018 2019
leden 10 18+4 6+2 0
únor 9+1 16+1 3+11
březen 24+2 8+4 15+6
duben 5 15+2 1 12+1
květen 16 9+1 2 6 18+7
červen 14 11 9 8+5 4+11
červenec 17 8 3 0+3 8+11
srpen 9 6+1 7 5 5
září 6 4 0
říjen 12 9+4 6+2
listopad 9 15+2 7+2
prosinec 13 3 0

Legenda k tabulce:

  • nevyplněné kolonky znamenají, že jsem si evidenci nevedla
  • pokud jsem v měsíci ani jednou necvičila a záznamy jsem vedla, je tam 0
  • první číslo znamená cvičení celé sestavy, druhé číslo v kolonce za znaménkem + je cvičení pouze rozcvičky (7+2 znamená, že jsem v daném měsíci cvičila celou sestavu 7x a 2x jsem si zacvičila pouze rozcvičku)

 

V průběhu vedení záznamů jsem si začala do archů i poznamenávat, kdy jsem byla nemocná, na drobné operaci nebo kdy jsem měla velké pracovní nasazení či se v rodině děly významné události, které měly vliv na moji psychiku, například úmrtí, delší cestování do zahraničí, kde se nedalo cvičit a podobně.

Zjistila jsem, že jakmile jsem pod tlakem, měním prostředí nebo prožívám psychicky náročnou situaci, místo toho, abych o to více cvičila a posilovala imunitu, nemohu se ke cvičení donutit.

Mohu potvrdit, že „donucování se“  ke cvičení jsem zkoušela a  není to funkční postup. Vede pouze k tomu, že si cvičení zprotivíme a nebudeme ho cvičit vůbec.  Doporučuji se ke cvičení MOTIVOVAT.

Z toho důvodu budu na blogu uveřejňovat motivační tipy ke cvičení, kterými jsem se ke cvičení motivovala já osobně a kterými se  motivuji dodnes.

A kdy a jak podvádím?

Ano, přiznávám, podvádím v záznamech o cvičení.

Když totiž cvičím v jednom dni sestavu nebo zahřívací rozcvičku víckrát (to se mi občas stávalo hlavně v minulosti, kdy jsem se snažila dohnat to, že jsem před tím třeba několik dní či týdnů vůbec necvičila) a mám v záznamech volná políčka, rozepíšu cvičení do víc dní.

Lépe to vypadá, to se mnou budete určitě souhlasit.

Stává se mi však také dost často, že si zacvičím, ale nezapíšu. Když pak po čase vezmu evidenci, to platí hlavě pro letošní rok, a už si nepamatuji, kdy jsem cvičila, napíšu do volných políček nuly, i když je velmi pravděpodobné, že jsem cvičila alespoň zahřívací rozcvičku, kterou se snažím cvičit každé ráno pro nastartování se v novém dni.

A co na závěr?

Je jasné, že cvičím pravidelně nepravidelně. Nebo je to nepravidelně pravidelně?

Řídím se hlavně pocitem svého těla. Používám  motivační tipy a když i s nimi se mi do cvičení nechce a musela bych se nutit, nechám to být. Nejsme stroje, které jsou naprogramované na určitý výkon a opakování.

Držím si představu toho, že hormonální jógu budu cvičit do konce svých dní a pokud možno co nejdříve, jak je to možné, se ke cvičení vracím. Před napsáním článku jsem pojala záměr necvičit 10 dní, abych viděla, jak se bude moje tělo chovat.

Musím Vám říci, že jsem to už po 5 dnech nemohla vydržet a MUSELA jsem si prostě zacvičit. Nejrychleji se u mě začal vytrácet pocit vnitřní pohody a klidu, který  je důsledkem optimální hormonální hladiny v těle.

Naše tělo je živé a má svou vlastní inteligenci a ví co dělá.

Učme se ho respektovat a být k sobě laskaví.

A tak praví i jedno z jógových etických pravidel AHINSA. Neubližování, nenásilí.

A nejvíc násilí pácháme obvykle sami na sobě.